Hasiči Napajedla
HasičiNapajedla

Silvestr a zábavná pyrotechnika

Napajedelští hasiči varují před nebezpečím při používání zábavné pyrotechniky a otevřeného ohně.

S blížícím se koncem roku bychom rádi varovali občany před nesprávným používáním zábavné pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž ročně způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události.

Jde především o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček, například od adventních věnců, případně vánočních stromků. Zábavné pyrotechnice bychom se rádi věnovali samostatně, protože problém s ní nastává už od Mikuláše. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji.

Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům.

Velkým problémem, se kterým se setkáváme, je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají u dětí úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou.

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr.

Na to, kdy je možno na veřejných prostranstvích použít zábavnou pyrotechniku, pamatují vyhlášky měst a obcí. Podle obecně závazné vyhlášky města Napajedla o veřejném pořádku je na vymezených veřejných prostranstvích ve městě zakázáno používat pyrotechnické výrobky určené pro zábavné účely. Ve dnech 31. prosince a 1. ledna je možné pyrotechnické výrobky určené pro zábavné účely na vymezených veřejných prostranstvích používat, a to pouze v souladu s příslušnými právními  předpisy a  při zachování bezpečnosti osob a zajištění ochrany zvířat a majetku. Dodržování této vyhlášky je kontrolováno Městskou policií a v případě jejího porušení bude postihováno.

Datum vložení: 1. 12. 2020 12:51
Datum poslední aktualizace: 4. 1. 2022 23:07

Rychlé kontakty

Marek Šiška – velitel JSDH