Jdi na obsah Jdi na menu
 

Napajedelští hasiči oslavili 130 let své existence

1. 9. 2012

 

     V sobotu 1. září 2012 uspořádali napajedelští hasiči oslavy 130 let dobrovolné požární ochrany v Napajedlích.

     Po přivítání pozvaných hostů - představitelů města Napajedla a okolních obcí, zástupce Krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, představitelů Okresního sdružení, Krajského sdružení a Ústředí Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, zástupců okolních hasičských organizací a dalších - proběhla na sokolovně Slavnostní Valná hromada Sboru dobrovolných hasičů v Napajedlích. Hasiči si zde připomněli historii svého založení v roce 1882, stručně pak svoji 130 letou činnost, zejména za posledních 10 let, a stav současný. Po blahopřání a zdravicích hostů proběhlo ocenění aktivních a zasloužilých členů, a to na místní, okresní i krajské úrovni.

     Po obědě pokračoval již program pro veřejnost. Na nádvoří radnice před hasičskou zbrojnicí požehnal napajedelský farář nový vyšívaný hasičský prapor a historický požární automobil Tatru 805. Modernizovanou cisternu nestihl, bohužel, dodavatel včas dokončit. Návštěvníci si zde také mohli prohlédnout současnou napajedelskou hasičskou techniku, 2 historické exponáty a síň tradic napajedelských hasičů s mnoha oceněními a trofejemi.

     Druhá část programu oslav pokračovala na cvičišti u řeky Moravy naproti a.s. Fatra. Nejdříve proběhly ukázky z činnosti mladých hasičů a od 14:00 hod. pak
5. ročník soutěže požárních družstev O putovní pohár města Napajedla. Za účasti 3 družstev žen a 4 družstev mužů se absolutním vítězem stalo družstvo napajedelských hasičů a získalo tak na 1 rok putovní pohár. Během soutěže probíhala na cvičišti výstava současné požární techniky. Kromě pozvaných cisteren okolních hasičů a vozidel soutěžních družstev zde byla v plné pohotovosti cisterna HZS Zlínského kraje z požární stanice Otrokovice, připravena kdykoliv v případě potřeby vyjet k zásahu.

     Během soutěže a výstavy se mohli návštěvníci a závodníci občerstvit v hasičském bufetu, který byl i s hudební produkcí otevřen až do večerních hodin. Po odchodu všech návštěvníků se pořadatelé přesunuli do hasičské zbrojnice, kde krátkým zhodnocením oslavy 130 let své existence ukončili.