Ohlašování pálení

4. 2. 2017

Ohlašování pálení

Zákonem č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, stanovuje právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám pro spalování suchého rostlinného materiálu v otevřeném ohništi tzv. ohlašovací povinnost. Tato povinnost se v konkrétních případech vztahuje i na fyzické osoby.

Pro splnění této povinnosti lze využít aplikaci EVIDENCE PÁLENÍ na webových stránkách HZS Zlínského kraje (http://paleni.hzszlk.eu). Využití této aplikace profesionální hasiči preferují před oznamováním pálení telefonicky (tel. 950 670 222), což ale tuto možnost nikterak nevylučuje.

Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Evidence slouží pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru.

Do evidence pálení doporučujeme nahlásit také pořádání větších táboráků, případně táboráků v nočních hodinách v rizikových oblastech (blízkost lesa, obydlené oblasti aj.) a na zdaleka viditelných místech.

Předešlo by se tak situaci z večerních hodin v neděli 15. ledna 2017, kdy 1 policejní a 4 hasičské automobily hledali cca 15 minut ohlášený požár, z kterého se nakonec vyklubal opožděný novoroční táborák pořádaný skupinou mladých občanů na louce vedle vysílačů nad lesoparkem Kalvárie.